Święto Szkoły

Uncategorized

Święto Szkoły

w Zasadniczej Szkole Zawodowej

Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie

„Bez entuzjazmu nie można zrobić nic wielkiego ani nowego. Jest on tym co pcha do przodu. Chyba we wszelkiej wielkości odrobina przesady jest elementem niezbędnym”       (A.L. McGinnis – specjalista od sztuki motywacji)

Taka myśl przewodnia towarzyszyła obchodom Święta Szkoły w Zasadniczej Szkole  Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie. Święto to już na dobre wpisało się w kalendarz szkolnych wydarzeń i stało się trwałym elementem tradycji placówki.

14 października, jak co roku, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Była to niepowtarzalna okazja do wspólnego świętowania – zarówno uczniów, jak i pracowników oświaty, w tym nauczycieli zawodu. Bardzo ważnym punktem uroczystości był ceremoniał ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej – wyraz symbolicznego przyjęcia ich do grona szkolnej społeczności.

Tę szczególną uroczystość poprowadzili: przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jacek Taraszkiewicz i członkini Zarządu Samorządu Izabela Trykoszko.

Po powitaniu wszystkich uczestników akademii, wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego o zabranie głosu poproszono dyrektor szkoły Alicję Kossowską.

Na wstępie przywitała ona przybyłych na uroczystość gości: Małgorzatę Greiner – wiceburmistrz miasta Bielawa, Katarzynę Wróbel – zastępcę dyrektora Izby Rzemieślniczej w Opolu, Małgorzatę Kwaśniak – specjalistę do spraw oświaty, Kazimierza Rachowieckiego – Starszego Cechu, będącego również radnym Rady Miasta Bielawy, Marka Strzeleckiego – Podstarszego Cechu, członków Zarządu Cechu w składzie:  Barbara Buczek i Wiesław Bełz oraz Katarzynę Wierzbicką – Dyrektor Biura Cechu. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wieloletnich przyjaciół szkoły – Ewy Glury, Tadeusza Łazowskiego, Mirosława Przychodniaka, Małgorzaty Bieżanowskiej – komendant Hufca Pracy w Dzierżoniowie, a także nauczycieli i pracodawców uczniów.

 

W swoim wystąpieniu dyrektor Alicja Kossowska odwołała się do wielowiekowej tradycji oświaty w naszym kraju oraz podkreśliła rolę i znaczenie Komisji Edukacji Narodowej dla rozwoju szkolnictwa w Polsce. Następnie odniosła się do powinności nauczyciela, etosu jego pracy i relacji nauczyciel – uczeń w codziennym oddziaływaniu. Zwróciła też uwagę na różnorodne uwarunkowania społeczne procesu edukacyjnego. Kończąc wystąpienie złożyła życzenia adresując je do wszystkich pracowników szkoły i pracodawców.

 

W dalszej części Katarzyna Walczyk – dotychczasowa dyrektor szkoły wraz z dyrektor Biura Cechu Katarzyną Wierzbicką nagrodziły zasłużonych pracowników szkoły: pedagog szkolną Edytę Popiel oraz sekretarkę Ilonę Sumerę. Otrzymały one nagrody za szczególne zaangażowanie w życie placówki, wyróżniające efekty pracy, dyspozycyjność i lojalność. Nagrodę finansową ufundował organ prowadzący szkołę – Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości. Pozostali pracownicy otrzymali upominki okolicznościowe, w tym słodką niespodziankę.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania złożony przez uczniów klasy pierwszej na Sztandar Szkoły. Po  ślubowaniu nastąpił moment pasowania na ucznia i wręczenie listów gratulacyjnych. Dla upamiętnienia tego faktu uczniowie wkleili swoje fotografie na specjalnie przygotowaną do tego planszę, następnie złożyli swoje podpisy w kronice szkoły.

Po ślubowaniu głos zabrała Katarzyna Wierzbicka – dyrektor Biura Cechu, która w ciepłych słowach pogratulowała uczniom klasy pierwszej. – Od tego momentu staliście się pełnoprawnymi członkami naszej rzemieślniczej i szkolnej społeczności. Powtarzając rotę ślubowania zobowiązaliście się do dbania o honor i dobre imię szkoły i rzemiosła, do zdobywania jak najlepszego przygotowania do przyszłej pracy zawodowej – podkreślała. Następnie złożyła serdeczne gratulacje absolwentom, którzy uzyskali tytuł mistrza i czeladnika w wybranym prze siebie zawodzie. Zwróciła się również do absolwentów, aby starali się tak organizować i wykonywać pracę, by zasłużyć na miano solidnego fachowca w swojej branży. Życzyła im też, by byli w stanie w pełni sprostać wyzwaniom, które stawia przed nimi rynek pracy. Przywołała także słowa profesora Tadeusza Kotarbińskiego: „Szacunek wraz z publicznymi jego objawami, winien przypadać wyłącznie za to, jak się robi swoją robotę, a nie za to jakie ta robota zajmuje miejsce w hierarchii funkcji”.

Po wystąpieniu dyrektor nastąpił kolejny podniosły moment uroczystości – pasowanie szablą im. Jana Killińskiego absolwentów szkoły, którzy uzyskali tytuł czeladnika i mistrza w zawodzie.

Tytuł czeladnika otrzymali:

w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych – Mateusz Piątkowski, Sebastian Klemke, Marek Lucimiński i Dawid Płaczek

fryzjer – Alicja Nowicka, Aneta Białobłocka, Agata Golat

elektryk – Adrian Kruk

cukiernik – Marika Pankow, Aleksandra Moczurad, Krystian Kwiatkowski

elektromechanik – Łukasz Taraszkiewicz

murarz-tynkarz – Arkadiusz Paluszek

Zaszczytnego aktu ślubowania dokonali: Starszy Cechu Kazimierz Rachowiecki wraz z zastępcą dyrektora Izby Rzemieślniczej w Opolu Katarzyną Wróbel.

W ten sam sposób na mistrza w zawodzie cukiernik pasowany został Krystian Kwiatkowski.

Następnie przy dźwiękach werbli wyprowadzono Sztandar Szkoły. Ten doniosły akt zakończył oficjalną część uroczystości.

Galę swoim występem uświetnili uczniowie klasy II i III – Maria Ziemak, Łukasz Hendzel i Marcin Nowak. Podziękowali wszystkim nauczycielom, w tym również nauczycielom zawodu, pracownikom administracji i organowi prowadzącemu szkołę. Za życzliwość, wyrozumiałość i wielkie serce dziękowali wzniosłymi słowami poetów, ale również na wesoło – w satyrycznym spojrzeniu, z nastrojową muzyką w tle. Występ zakończyła zabawna prezentacja sylwetek różnych nauczycieli.

Po akademii odbyło się wspólne grillowanie z udziałem wszystkich uczestników uroczystości. Był to niezwykle istotny element systemu wychowawczego szkoły, spełniający jednocześnie funkcję integracyjną.

Fundatorem i organizatorem spotkania był Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, za co wszyscy uczniowie i pozostali uczestnicy serdecznie dziękują.

 

Alicja Kossowska

p.o. Dyrektor ZS CRR w Bielawie

 

 

Skip to content