PĄCZKOWE SZALEŃSTWO

Uncategorized

PĄCZKOWE SZALEŃSTWO

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” głosi staropolskie przysłowie.

08.02.20178r. tradycji stało się zadość. Kilkadziesiąt pączków (klasyczny pączek o wadze 80 gramów ma 341 kilokalorii, niespełna 6 gramów białka, ponad 50 gramów węglowodanów i około 13 gramów tłuszczu) rozpłynęło się w ustach uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły. Na bok poszły kanapki, królowały one – pączki.

Tłusty czwartek to okazja do usprawiedliwionego tradycją pączkowego szaleństwa. W tym roku uczniowie naszej szkoły dzięki szczodrości Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości mogli spróbować przepysznych pączków pochodzących od firmy „Piekarnictwo-Cukiernictwo” pana Mirosława Kwiatkowskiego z Bielawy. Bardzo dziękujemy za słodki podarunek.

Skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Skąd wzięła się tradycja smażenia i jedzenia pączków?

 Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych, kiedy to w Rzymie bawiono się hucznie, by powitać nadchodzącą wiosnę i pożegnać zimę. Wtedy ludzie zajadali się tłustymi mięsami i popijali je alkoholem, do których zajadano pączki, robione z ciasta chlebowego. Nie były one słodkie, lecz nadziewane słoniną.  W naszej tradycji tłusty czwartek to zawsze ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Jako że Wielkanoc jest świętem ruchomym,  Tłusty Czwartek nie wypada co roku w ten sam dzień.  Dzień ten był kiedyś początkiem Tłustego Tygodnia, czyli czasu wielkiego obżarstwa. Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami, słoninę. Dlatego też ostatnie dni karnawału nazywano wtedy mięsopustem, zapustem lub ostatkami. Należało najeść się do syta i wybawić przed zbliżającymi się 40 dniami postu, kiedy katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość i umiarkowanie także w jedzeniu i piciu.

Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z „niespodzianką” miała cieszyć się szczęściem przez całe życie. Kolejny przesąd głosił, że ten, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenia w przyszłości.

Skip to content