Dnia 12.12.2017 r. w „Pensjonacie” Zespołu Szkół Nr 2 w Dzierżoniowie odbył się „Festiwal pięknie nakrytych stołów – aranżacja stołów wigilijnych wraz ze zdobieniem pierników”,
w której udział wzięli nasi uczestnicy. Maciej Orawiec zajął II miejsce w konkurencji zdobienia pierników. Przygotował nakrycie stołu „Złota tradycja”. Dla nas to wielki zaszczyt, bowiem z zawodu Maciek jest elektrykiem. Jednak jego poczucie estetyki i staranność wykonywania prac zostały docenione.
Nakrycie stołu na wigilijną wieczerzę lub świąteczny obiad powinno oddawać nastrój Bożego Narodzenia. To dookoła stołu w Wigilię zbierają się bliscy. Zapanowuje atmosfera rodzinnego ciepła. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Co roku zastanawiamy się, jak udekorować wigilijny stół. Mamy jeszcze czas, żeby się do tego odpowiednio przygotować. Już teraz wybraliśmy kolorystykę, ponieważ stół powinien być integralną częścią całego wnętrza. Potem dobieramy pozostałe elementy dekoracji: obrus, serwetki, świeczki itp.
Boże Narodzenie to wyjątkowe chwile, na które czeka każdy. Nie da się ukryć, że stół wigilijny jest wówczas najważniejszym i wyjątkowym miejscem. Przy nim spotyka się rodzina i spędza wspólnie czas. I choć to właśnie jest w tym wszystkim najważniejsze, dekorowanie stołu jest również częścią świątecznego rytuału.
Przygotowanie stołu zaczyna się najczęściej od przykrycia go obrusem, serwetą lub bieżnikiem. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych aranżacjach najważniejszą dekoracją mogą być właśnie tkaniny. Wzorzyste, bogato zdobione serwety lub obrusy same w sobie stanowią jedną z najefektowniejszych ozdób świątecznego stołu. Zresztą nie tylko ich kolor, ale również grubość i faktura mają duże znaczenie dla całościowego efektu dekoracji.
Podczas dekoracji świątecznego stołu należy pamiętać o świadomym łączeniu kolorów. Najczęściej spotyka się połączenie złota z bielą, czy też srebra z bielą przeplataną zielenią gałązek choinki. Takie zestawienie jest niezwykle estetyczne i pięknie komponuje się ze szkłem i talerzami. Z kolei czerwień doskonale współgra z zielenią. Klasyczne zestawienie bieli i czerwieni. Ważne są dodatki. Do dekoracji wigilijnego stołu przydadzą się gałązki świerku, serwetki, świece, szyszki, gałązki, łańcuchy, gotowe stroiki, a także bombki choinkowe.
Ważne jest też w naszych uczestnikach uwrażliwienie na piękno oraz poczucie estetyki, kultywowanie tradycji w tym świątecznych, do których Polacy są bardzo przywiązani. Przekazujemy zwyczaje z pokolenia na pokolenie, to nasze dziedzictwo. To jest piękne.
Tekst: Jadwiga Hajduk-Stalica