Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie wraz z Bielawskim Klastrem Edukacyjnym w ramach tworzenia forum współpracy i dyskusji na temat rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz aktywizacji przedsiębiorców do współpracy z placówkami edukacyjnymi zorganizował 7 marca 2018 roku I Giełdę Edukacji i Pracy. Organizacja Giełdy była możliwa, dzięki realizowanemu przez bielawski Cech i wałbrzyską Fundację „Merkury” projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich ”Rzemieślnicy na start”.
Tematem przewodnim Giełdy było dostosowanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do potrzeb lokalnych pracodawców, a głównym celem wykreowanie pozytywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego.
Do zaprezentowania swoich ofert edukacyjnych zaproszone zostały bielawskie placówki kształcące w zawodach, tj. Szkoły Niepubliczne w Bielawie, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie oraz Zespół Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie. Ponadto własne potrzeby i oferty przedstawili pracodawcy współpracujący z Powiatowym Urzędem Pracy – Hariss Calorific International Sp. zo.o., Unison Engine Components Poland Sp. zo.o., „ZEBRA” Sp. zo.o., Piekarnia „WŁODEK”, THOR oraz Pentair Poland Sp. zo.o. Swoje stoiska miały również liczne placówki wspomagające edukację, takie jak: Hufce Pracy, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Młodzieżowe Centrum Kariery i Punkt Pośrednictwa Pracy
Adresatami giełdy byli uczniowie klas trzecich bielawskich gimnazjów, którym zaprezentowane zostały różnorodne, dostosowane do możliwości i zainteresowań ucznia, oferty edukacyjne szkół zawodowych mieszczących się w Bielawie wraz ze wskazaniem możliwości zatrudnienia nie tylko u lokalnych pracodawców.
Głównym celem Giełdy było przełamywanie stereotypów myślowych na temat szkolnictwa zawodowego. Chcieliśmy pokazać uczestnikom atrakcyjne strony takiego wyboru przyszłej drogi życiowej, który jest związany z kształceniem zawodowym. Ponadto podkreślaliśmy liczne korzyści wynikające z tej decyzji, czyli: różnorodność ofert pracy dla fachowców, szybsze wejście na rynek pracy, wiele możliwości rozwoju własnej kariery zawodowej, nie bez znaczenia były oczywiście korzyści finansowe i satysfakcja z dobrze opłacanej pracy.
I Giełda Edukacji i Pracy różniła się od wszystkich do tej pory organizowanych giełd tym, że prezentacja stanowisk poszczególnych oferentów wzbogacona była o profesjonalne poradnictwo zawodowe, grupowe i indywidualne, prowadzone przez doświadczonych doradców zawodowych na panelach dyskusyjnych. W tym miejscu godne podkreślenia jest to, że panele dyskusyjne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników Giełdy, co niezmiernie cieszy organizatorów, ponieważ jest to dowód na to, że młodzież otwarta jest na rozmowy, które mogą wpłynąć na ich dalszą ścieżkę edukacyjną.
Organizacja Giełdy nie powiodłaby się, gdyby nie Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego Sp zo.o., która fantastycznie przygotowała na potrzeby Giełdy wszystkie pomieszczenia w siedzibie Art.-Inkubatora, za co bardzo dziękujemy. Podziękowania należą się również bielawskiemu zespołowi muzycznemu ERATO, który pod czujnym okiem Elżbiety Zachowskiej zadbał o oprawę muzyczną Giełdy oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury i Sztuki, który czuwał nad nagłośnieniem całej imprezy, a także Powiatowemu Urzędowi Pracy, który zachęcił pracodawców do udziału w tym ważnym dla szkolnictwa zawodowego wydarzeniu.
Giełda została bardzo pozytywnie odebrana przez bielawską młodzież, a także firmy i instytucje, dlatego w przyszłym roku planujemy ją powtórzyć i liczymy, że tego typu przedsięwzięcie stanie się bielawską tradycją.