„Ucisk braci naszych cisnął, niemoc w ręku króla spała, a wtem Trzeci Maj zabłysnął i cała Polska powstała.
Wiwat, Maj, piękny Maj, Dla Polaków błogi raj.”
Słowa tej powszechnie znanej pieśni pt. „Witaj majowa jutrzenko” w pełni oddają znaczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja święta dla całego naszego narodu. I chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości.To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.
Chcąc uczcić tak ważne dla nas Polaków święto uczniowie naszej szkoły udali się do Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie, aby wspólnie z seniorami upamiętnić Święta Majowe. W dniu 11 maja 2018 r. uczennice klasy I Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie Kamila Bujanowska i Eliza Piotryk przedstawiły podopiecznym Zespołu Ośrodków Wsparcia „Krótką lekcję historii”. Program został przygotowany pod opieką pani Izabeli Wójcik, natomiast nad stroną techniczną czuwał uczeń klasy VII Jakub Marczewski. Na spotkaniu gościliśmy Burmistrza Miasta Bielawa Pana Piotra Łyżwę, Panią Barbarę Pachurę oraz Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia Panią Grażyną Smolińską udział wzięli podopieczni oraz pracownicy Zespołu Ośrodków Wsparcia.
Atmosfera podczas spotkania była bardzo doniosła i uroczysta, na twarzach pensjonariuszy rysowało się wzruszenie, a wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych chwytało każdego za serce. Burmistrz Piotr Łyżwa wygłosił krótkie przemówienie, mówił o tym, aby walczyć o pamięć tamtych czasów, aby przypominać o bohaterstwie naszych rodaków i by być dumnym z ich dokonań. Na koniec zespół wokalny „Nestor” zaśpiewał piosenkę pod tytułem „Polskie kwiaty”
z akompaniamentem Pani Barbary Pachury.