Rok 2015, jest rokiem jubileuszowym organizacji bielawskich rzemieślników. 30 lat temu, w dniu 1 maja 1985 roku, zawiązał się Komitet Założycielski złożony z rzemieślników działających na terenie Bielawy, którego celem było powołanie do życia własnej organizacji społeczno-samorządowej.
Potrzeba powołania takiej jednostki wynikała z dużej ilości zakładów (ponad 300), zrzeszonych wówczas w Cechu Rzemiosł Różnych w Dzierżoniowie. Funkcjonowanie tych zakładów na terenie Miasta Bielawy wymagało posiadania bezpośredniej reprezentacji środowiska rzemieślniczego w kontakcie z władzami samorządu lokalnego.
Komitet Założycielski, w skład którego wchodzili: Jerzy Bacia, Marian Baranowski, Janusz Cąber, Antoni Daciuk, Zbigniew Dragan, Andrzej Kalinowski, Konstanty Kawardzis, Leon Kowalski, Kazimierz Kuć, Zdzisław Kuzyk, Andrzej Nowakowski i Kazimierz Rachowiecki przygotował materiały niezbędne do powołania nowej jednostki cechowej. Stało się to na mocy Uchwały nr 22/1985 z 10.06.1985 roku Izby Rzemieślniczej w Wałbrzychu, powołującej Cech Rzemiosł Różnych w Bielawie z siedzibą przy ul. Thelmana 31 (obecnie 3-maja 31). Od 2007 roku siedziba Cechu mieści się przy ul. Polnej 2.
Poprzez członkostwo początkowo w Izbie Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy, a od 2013 roku w Izbie Rzemieślniczej w Opolu, nasz Cech stanowi element ogólnopolskiej struktury organizacyjnej rzemiosła polskiego, reprezentowanej na szczeblu centralnym przez Związek Rzemiosła Polskiego z siedzibą w Warszawie.
Pierwsze uchwałodawcze Walne Zgromadzenie Członków Cechu odbyło się w dniu 29 czerwca 1985 roku. W obradach udział wzięło 124 rzemieślników. Podczas obrad uchwalono Statut nowo powstałej organizacji i dokonano wyboru składów organów statutowych: Zarządu Cechu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Cechowego. Pierwszym Starszym Cechu został wybrany Pan Jan Trzeciak, który pełnił tę funkcję przez 2 kadencje, tj. 8 lat. Kolejne dwie kadencje, również 8 lat stanowisko Starszego Cechu piastował Pan Zbigniew Dragan, a następnie, Pan Kazmierz Rachowiecki, który pełni tę funkcję aktualnie po raz czwarty.
W związku ze zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą, Walne Zgromadzenie Członków Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie podjęło decyzję o rozszerzeniu swojej oferty organizacyjnej, także dla innych Przedsiębiorców, nie posiadających statutu Rzemieślnika. Obecnie możliwość zrzeszenia się w Cechu mają także osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie ogólnie rozumianej „małej przedsiębiorczości” (kupcy i przedsiębiorcy z różnych branż), a więc organizacja nasza, jako Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie zrzesza także wielu różnych nie rzemieślniczych przedsiębiorców.
Pierwszy okres działalności, był okresem bardzo prężnym w rozwoju przedsiębiorczości, w tym zakładów rzemieślniczych. W roku 1986 Cech zrzeszał 328 Członków, z których ponad 50% stanowiły zakłady rzemieślnicze nowo utworzone. W latach następnych proces ten został stopniowo wyhamowany. Począwszy od 1989 roku, tj. od momentu zmiany ładu gospodarczego i stanu prawnego w Polsce, w Cechu zarejestrowano spadek ilości zakładów rzemieślniczych na terenie Miasta Bielawa. W roku jubileuszu Cech zrzesza 46 zakładów.
Niezależnie od zmieniających się warunków funkcjonowania, w całym okresie działalności, Cech realizował i realizuje nadal aktywnie proces szkolenia uczniów w zawodach rzemieślniczych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy w Polsce, decyzją Cechu w 2003 roku otworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową CRRiMP w Bielawie, a w 2008 roku Dwuletnie Liceum Ogólnokształcące Uzupełniające dla Dorosłych na podbudowie szkoły zawodowej. W 2010 roku prowadzonym przez Cech szkołom nadano wspólną nazwę Zespół Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie. W 2013 roku decyzją Zarządu utworzono Gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy CRRiMP w Bielawie oraz Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego CRRiMP w Bielawie. Ze względu na bardzo mały nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych CRRiMP w Bielawie, postanowiono z dniem 1 września 2013 nie otwierać klasy I. Taka sama sytuacja miała miejsce z Gimnazjum z oddziałami. Na chwilę obecną w Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie prężnie już 12-sty rok działa ZSZ i trzeci rok Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, w którym na kursach zawodowych kształcimy mechaników pojazdów samochodowych.
Należy mieć nadzieję, że rzemiosło bielawskie jeszcze lepiej sprosta nowym wyzwaniom przyszłości i okaże się sprawne w działaniu w trudnych zasadach wolnorynkowych oraz będzie w stanie funkcjonować dla dobra mieszkańców naszego Miasta Bielawy, jak i całego naszego regionu.
Uroczystości związane z Jubileuszem 30-lecia działalności Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, rozpoczęły się w siedzibie Cechu przy ul. Polnej, skąd prowadzone przez Orkiestrę Dętą Sudeckiej Agencji Artystycznej „SART” z Bielawy poczty sztandarowe, uczestnicy oraz goście zaproszeni udali się do Kościoła pw. Bożego Ciała na Jubileuszową mszę świętą. Na mszy koncelebrowanej przez proboszczy wszystkich bielawskich parafii, modlili się wspólnie z bielawskim rzemiosłem, przedstawiciele świata polityki, władz Bielawy, Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Izby Rzemieślniczej w Opolu, Towarzystwa Przyjaciół Bielawy, Zespołu Ośrodków Wsparcia, Środowiskowego Hufca Pracy z Dzierżoniowa, przedstawiciele Cechów z Dzierżoniowa, Brzegu, Opola, Olesna, Prudnika, Namysłowa, Kłodzka, Głubczyc, a także Honorowi Członkowie Cechu oraz pracownicy, współpracownicy i przyjaciele naszego Cechu.
Po uroczystej mszy poświęconej Jubileuszowi 30-lecia Cechu, nastąpiło uroczyste przybicie pamiątkowych „gwoździ” na drzewcu sztandaru przez Wiceprezesa Izby Rzemieślniczej w Opolu Zbigniewa Tomków oraz Dyrektora Izby Rzemieślniczej w Opolu Grażynę Dębicką-Ozorkiewicz. W dalszej części uroczystości osobom zasłużonym wręczono odznaczenia rzemieślnicze. Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymali: Andrzej Wierzbicki, Wiesław Bełz, Piotr Burski, Piotr Trzeciak i Jerzy Gawrycki. Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego otrzymali: Piotr Trzeciak, Halina Trzeciak, Marek Strzelecki i Roman Baran. Złoty Medal im. Jana Kilińskiego wręczono: Barbarze Buczek, Lucynie Pilarczyk, Ryszardowi Rzońcy i Andrzejowi Jaworskiemu. Srebrnym Medalem „Za szkolenie uczniów w rzemiośle” za aktywne uczestnictwo w procesie rozwoju oświaty zawodowej i w działalności wychowawczo-oświatowej w środowisku cechowym, wyróżnione zostały: Paulina Pawlak, Marzena Gawlik i Katarzyna Wierzbicka.
Na wniosek Cechu, Zarząd Izby Rzemieślniczej w Opolu wyróżnił sześć zakładów rzemieślniczych zrzeszonych w naszym Cechu znakiem: „Wzorowy zakład rzemieślniczy”. Znak ten przyznawany jest zakładom członkom organizacji samorządu rzemiosła, które rzetelnie wykonują swoje rzemiosło, dbają o nowoczesny i estetyczny wygląd zakładu, propagują rzemiosło w kraju i za granicą poprzez udział w targach i wystawach, prowadzą szkolenie uczniów, tworzą nowe miejsca pracy poprzez inwestycje oraz modernizację zakładu, a także czynnie uczestniczą w życiu samorządu rzemieślniczego. Znakiem „Wzorowy zakład rzemieślniczy” wyróżniono: Zakład fryzjerski Piotra Trzeciaka, Piekarstwo-Cukiernictwo Mirosława Kwiatkowskiego, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Jerzego Gawryckiego, Producenta mebli łazienkowych Mieczysława Wypycha, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „AKSEL-PLUS” Jakuba Błaszczyka i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe STOLWIS Wiesława Bełza.
Honorowe odznaczenia rzemieślnicze wręczali Wiceprezesi Izby Rzemieślniczej w Opolu: Zbigniew Tomków, Artur Kniejski i Kazimierz Rcahowiecki.
Podczas uroczystości odznaczono również osobę, która związana była z Cechem od samego jego początku, pierwotnie jako rzemieślnik – jeden z założycieli naszego stowarzyszenia, a po zaprzestaniu prowadzenia działalności za swoje zasługi dla bielawskiego rzemiosła, nadano jej tytuł Honorowego Członka Cechu. Tym honorowym odznaczeniem Starszy Cechu Kazimierz Rachowiecki oficjalnie odznaczył Zbigniewa Dragana.
Korzystając z okazji, że bielawskie rzemiosło obchodzi w tym roku swój Jubileusz, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości złożył serdeczne podziękowania za wieloletnie wsparcie, otwartość, przychylność dla naszej idei oraz dobrą współpracę. Podziękowania otrzymali: Grażyna Smolińska Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia, Ryszard Dźwiniel były Burmistrz Miasta Bielawa, Leszek Stróżyk były Przewodniczący Rady Miasta Bielawa oraz Mirosław Kwiatkowski – nasz rzemieślnik, właściciel Piekarni i cukierni w Bielawie.
Największą niespodzianką dla Starszego Cechu Kazimierza Rchowieckiego było wyróżnienie jego osoby honorowym odznaczeniem Izby
w Opolu – „Kordzikiem Izby Rzemieślniczej w Opolu”. Wręczenia Kordzika dokonał Wiceprezes Izby w Opolu Artur Kniejski.
Wszystkim osobom odznaczonym i wyróżnionym zakładom rzemieślniczym Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości
w Bielawie składa serdeczne gratulacje. Uroczystości Jubileuszowe zakończyły się występem artystycznym młodzieży (Magdaleny Borodejko, Eweliny Jursza, Wiktorii Sikora i Bartosza Brzezińskiego) prowadzonej przez Elżbietę Zachowską.
Cech zdaje sobie sprawę z tego, że przed nim kolejne wyzwania, ale działając wspólnie i aktywnie, poradzi sobie z niejednym problemem. Dlatego pragniemy gorąco podziękować tym wszystkim osobom, które czynnie uczestniczą w życiu Cechu i dbają o rozwój naszej szkoły rzemieślniczej.