Menu Z życia szkoły

Cele i zadania
Zawody, w których kształcimy
Rekrutacja
Kadra
Wychowawcy klas
Pedagog i psycholog szkolny
Pielęgniarka
Plan lekcji
Wykaz podręczników
Kalendarz imprez
Rada rodziców
Zebrania z rodzicami
Samorząd uczniowski
Absolwenci
Historia
Z życia szkoły
Rok szkolny 2013/2014
Rok szkolny 2012/2013
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2010/2011
Sekretariat


 Zagrożenia w sieci – „Sexting”

„Seksting” - czyli zagrożenia płynące z udostępniania swoich danych, wysyłaniu zdjęć, tekstów o tematyce seksualnej drogą elektroniczną. Warsztaty z uczniami prowadziła p. Edyta Popiel /wychowawca HP w Dzierżoniowie/.
Młodzież wysłuchała wypowiedzi seksuologa, który przestrzegał przed upublicznianiem zdjęć osób bez ich wiedzy i zgody, przypominając, że zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Młodzi ludzie, rozpowszechniając erotyczne zdjęcia np. swoich byłych partnerów, często nie mają też świadomości, a wręcz nie wiedzą, że tak naprawdę mogą być wykorzystane przeciwko nim lub użyte do szantażu. W drugiej części spotkania był film pt. „ Na zawsze” /promujący akcję „Myślę więc nie ślę” Fundacji „Dzieci niczyje”/ ukazujący problem umieszczania zdjęć o charakterze seksualnym na Facebooku, które doprowadzają do traumatycznych doświadczeń bohaterów.
Wniosek - przesyłanie sobie nagich, półnagich zdjęć w prywatnym, dwuosobowym gronie nie niesie wielkiego zagrożenia, natomiast wyciek tych zdjęć do Internetu niesie lawinę przykrych zdarzeń i młodzi ludzi muszą o tym pamiętać.

Szkolenia młodocianych pracowników z zakresu BHP – rozpoczęte.

Szkolenie młodocianych pracowników /uczniów szkoły/ z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa, higieny pracy w stopniu gwarantującym świadomą i bezpieczną pracę podczas nauki zawodu prowadziła inspektora pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Wałbrzychu. Szkolenie obejmowało także informacje niezbędne młodym wkraczającym na rynek pracy, a więc: stosunek pracy, umowa, prawa i obowiązki pracownika, bhp i odpowiedzialność z tytułu nieprzestrzegania prawa pracy. W trakcie spotkania  padały pytania, wątpliwości, na które odpowiadała prowadząca. Dodatkowym źródłem wiedzy był film pt. „Para na etacie” Zajęcia zakończyły się testem,  który wyłonił kandydatów do wojewódzkiego etapu konkursu. Spotkanie przygotowała p. Edyta Popiel.


 

Sprawdzian fryzjerski

Sprawdzian umiejętności fryzjerskich uczniów szkoły to wieloletnia tradycja cechowa.

Uczniowie - adepci sztuki fryzjerskiej prezentowali swoje talenty, a głowy, główki przybierały  coraz to inny wygląd zachwycając komisję, gości i kibiców. Gratulujemy.


Informatyczna aktywność uczniów

W ramach profilaktyczno-edukacyjnego programu „Informatyczna aktywność uczestników OHP”, doradca zawodowy MCK Joanna Kosowska  prezentowała uczniom  kl. III  różne formy poszukiwania pracy ze szczególnym uwzględnieniem Internetu.. Nawiązanie kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej daje wiele korzyści. Pokazuje, że dajemy sobie radę z obsługą tego środka komunikacji, jest nowoczesnym narzędziem komunikacji, które w przedsiębiorstwach nabiera coraz większego znaczenia. Przy korzystaniu z powyższego narzędzia należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • po pierwsze na potrzeby procesu poszukiwania pracy należy stworzyć profesjonalny adres mailowy,
  •  po drugie w temacie widomości należy wpisać stanowisko pracy na jakie aplikujemy lub podany w ogłoszeniu nr referencyjny,
  • po trzecie w treści widomości należy napisać kilka słów do pracodawcy.

Uczestnicy spotkania mieli też okazję zapoznać się z różnymi stronami internetowymi zajmującymi się zamieszczaniem ofert pracy.


„Jak radzić sobie z problemami”

Jak unikać i radzić sobie z problemami podpowiadała uczniom klasy I psycholog PPP.

Niestety nie istnieje magiczny przepis jak sobie z nimi wszystkimi poradzić, jednak są na nie sposoby i techniki, np. rozładuj emocje /sport, muzyka, hobby…/, myśl jak rozwiązać i rozwiązuj problemy ustalając co ważne, pilne, mniej ważne…, rozmawiaj, proś o pomoc jeśli jej potrzebujesz, nie bój się słabości – to Twoja największa siła. Dasz radę.


 

Co oferuje Urząd Pracy.

Mówiła o tym uczniom kl. II i III doradca zawodowy Urzędu Pracy. Jako osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, możemy liczyć na różnorodne formy wsparcia i pomocy, np. staż, pożyczka na podjęcie własnej działalności gospodarczej, pożyczka na sfinansowanie kosztów szkolenia specjalistycznego, szkolenia, fachowa pomoc doradcy zawodowego warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, konkretna oferta pracy. Być może nie spełni ona oczekiwań, ale przynajmniej pozwoli młodym ludziom zdobyć doświadczenia tak cenione przez pracodawców.
 

Jasełkowe łączenie pokoleń.

15 stycznia 2015 roku w zimowe przedpołudnie, uczniowie szkoły odwiedzili pensjonariuszy Państwowego Domu Opieki Społecznej w Bielawie z przedstawieniem o Bożym Narodzeniu. Jak na jasełka przystało na scenie pojawiły się anioły, Maryja z Dzieciątkiem Jezus, święty Józef, pasterze, trzej królowie i gwiazda prowadząca do żłóbka. Znane wszystkim sceny z życia Świętej Rodziny przeplatane były wspólnym kolędowaniem.

Przedstawienie dostarczyło zarówno aktorom jak i podopiecznym ośrodka sporo radości, wzruszeń, a w oczach wielu zakręciła się łza. Aktorzy zostali ciepło przyjęci przez osoby starsze, które chętnie włączały się do wspólnego kolędowania, a na koniec nagrodzili ich gromkimi oklaskami. Po przedstawieniu kolędnicy wraz z kolędą poszli do pokoi pensjonariuszy, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli obejrzeć jasełek w świetlicy. Młodzież swoim przyjściem, młodością i uśmiechem na twarzy sprawiła radość ludziom starszym, a spotkanie ze starszymi uczy młodych empatii i pokory wobec życia. Spotkanie połączyło pokolenia, a niejednemu uczniowi także zakręciła się łezka w oku.

Nad całością przedstawienia czuwała Pani Jadwiga Łakomska. Na pożegnanie uczestnicy wręczyli wszystkim zebranym odrobinę słodkości.
Podsumowanie konkursu przy wigilijnym stole.

Wśród migoczących światełek, przy świątecznym obrusie, zapachu piernika i świerku w dzierżoniowskim hufcu odbyło się podsumowanie Konkursu „ Bombka z motywem świątecznym”.  Bombki - wykonane były różną techniką. III m. w w/w konkursie zajęła kl. II.

Wszystkie bombki zostaną wystawione do podziwiania przez mieszkańców Dzierżoniowa oraz turystów  w „Oknie Artystycznym”, które znajduje się w  rynku, a w roku następnym przekazane Stowarzyszeniu „Realizujmy Marzenia”.
Spotkanie zakończyło się spożywaniem potraw wigilijnych i kolędowaniem. Organizatorem spotkania była Dorota Sikorska wychowawca HP w Dzierżoniowie.


Wigilia w szkole

Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne. W naszej szkolnej rodzinie nie zabrakło więc świątecznej atmosfery: życzeń, wigilii klasowych i jasełek. Jasełka   pt. „A światłość w ciemności świeci” przedstawiła młodzież przygotowana przez   p. J. Łakomską. świątecznej atmosfery. Wszyscy wszystkim składali życzenia - panowała miła, serdeczna atmosfera.Mikołaj 2014„Akceptuj mnie takim jakim jestem”

Akceptuj mnie takim jakim jestem” to konkurs plastyczny zorganizowany przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Bielawie. Młodzież nasza zajęła
czołowe miejsca:

I m. Krystian Wójcik,

II m. Aleksander Tybura,

III m. Adrian Marcinów,

wyróżnienie – Katarzyna Śliz. GRATULUJEMYZaproszenie

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości wraz z Towarzystwem Przyjaciół Bielawy zapraszają na wystawę prac hafciarskich Pani Elżbiety Grosickiej – bielawskiej hafciarki.

Wystawę można zwiedzać w budynku Szkoły przy ul. Polnej 2 /sala 1 – parter/ od dnia 15.12.2014 r. do 15.01.2015 r. w czasie trwania zajęć szkolnych w godzinach od 9:00 do 15:00 oraz 21.12.2014 (niedziela) od 10:00 do 14:00. Istnieje możliwość zakupu wystawionych obrazów.

Zapraszamy wszystkich kochających piękno na zwiedzanie wystawy.


Ewa Glura – prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy
Maria Tomsia – dyrektor Szkoły

Ku przestrodze

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na drogach świata, średnio co 30 sekund ginie człowiek. Rocznie stanowi to ponad milion osób. Aby zjawisko to zobrazować uczniowie szkoły wzięli udział w zajęciach pt. „ Czy staniesz się ofiarą wypadku drogowego?” z programu edukacyjno-profilaktycznego „Wiem, więc jestem bezpieczny” realizowanego w szkole. Każdy z uczestników jest pasażerem, pieszym lub kierowcą i jako uczestnik ruchu drogowego musi stosować się do zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, mieć świadomość zagrożeń. Młodzi ludzie podeszli do tematu z zaciekawieniem, tym bardziej, że niedawno ich kolega z klasy sam przekonał się, co to znaczy być poszkodowanym w wypadku drogowym. Dla niego na szczęście, całe zdarzenie skończyło się lekkimi obrażeniami ciała, jednak emocjonalnie skutki wypadku są dla niego dużym obciążeniem. Zajęcia prowadziła p. Dorota Sikorska - metodą warsztatów z projekcją filmów, które wywołały poruszenie, a nawet niedowierzanie. Mamy nadzieję, że uczniowie dokładnie przyjrzeli się manekinom biorących udział w crash testach, zapamiętali zdjęcia z wypadków i otrzymali dobrą lekcje przestrogi, lekcję kształtowania postaw dbałości i odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne, a nawet
i życie innych.


O zdrowiu psychicznym wiedzą wszystko. Brawo Agnieszka!.

II miejsce w Turnieju Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym zajęli: Agnieszka Kowerko, Sylwia Romanowicz, Roksana Czop, Mateusz Jóźwiak i Oliwia Jóźwiak. Oprócz Dyplomu był także karnet na kręgielnię. Turniej miał charakter głównie profilaktyczno – edukacyjny. Młodzież zmierzyła się z trzyetapową turą pytań o trudnej specjalistycznej terminologii z zakresu działów: psychologii, psychoterapii, chorób psychicznych, zaburzenia zachowania, depresji, lęku, stresu, fobii, ich objawów, przyczyn oraz możliwościach leczenia. Zgubna jest myśl: “Mnie się to nie może przydarzyć. Każdy, ale nie ja!”. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najwięcej wiedzieć na temat zaburzeń psychicznych, ich objawów, aby móc szybko i skutecznie zareagować. I Oni to wiedzą.


„Przekonali się, że nie warto”

Nie warto – miała o tym przekonać uczniów kl. I „wycieczka” po Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie. Po zakładzie karnym oprowadzał uczniów wychowawca i funkcjonariusz służby więziennej. Młodzież zobaczyła cele skazanych, spacerniak, korytarze więzienne, salę widzeń, świetlicę oraz bibliotekę. Funkcjonariusz opowiedział o rygorystycznych zasadach, które musza być przestrzegane przez osoby osadzone. Ciekawe było spotkanie ze skazanym, który opowiadał jak wygląda jego codzienne życie: tęsknota za rodziną, samotność, monotonia. Mnóstwo emocji wywołało samo wejście i wyjście z zakładu karnego, gdzie tzw. funkcjonariusz bramowy każdego legitymował i sprawdzał. Kolejnym etapem realizacji programu będzie spotkanie uczniów
z funkcjonariuszem służby więziennej oraz projekcja filmu „Więzienie czas stracony”.


„Spodchmurykapelusza”

„Spodchmurykapelusza” Rapsodia o Niemenie  to  Powiatowy  Konkurs  Piosenki zorganizowany przez Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.  Z twórczością Czesława Niemena:  piękną
i niezwykle trudną zmagali się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a wśród nich nasza Klaudia Magusiak. Klaudia śpiewała piosenkę „Dziwny jest ten świat”.Cyberprzemoc, co to takiego ?

Cyberprzemoc – to publikowanie w sieci filmów, zdjęć i informacji ośmieszających, podszywanie się w sieci pod inną osobę.
Uczniowie zazwyczaj nie uświadamiają sobie jak krzywdzące mogą być działania podejmowane online, a ofiary cyberprzemocy pozostawione sam na sam z problemem często nie potrafią sobie z nim poradzić. Dlatego bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu cyberprzemocy pełni najbliższe otoczenie tj.: rodzina, szkoła. Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w szkole jest ważnym elementem organizacji pracy szkoły.
Spotkanie młodzieży z Policją ma zapobiec ustrzec młodych ludzi: by nie być sprawcą ani ofiarą cyberprzemocy.
„Święto szkoły”

Tradycją szkoły jest, że uczniowie klasy I składają ślubowanie na sztandar szkoły i są pasowani. Takie święto – „Święto Szkoły” nie może się odbyć bez obecności gości honorowych: przewodniczącego RM p. Leszka Stróżyka, Starszyzny Cechowej absolwentów szkoły, nauczycieli.

W „Święto szkoły” absolwentom szkoły wręczono dyplomy czeladnicze, zaś uczniowie kl. I złożyli ślubowanie
i zostali pasowani na uczniów ZSZ „Cechu”. Pasowania dokonała dyrektor szkoły Maria Tomsia. Na pamiątkę ślubowania i pasowania uczniowie podpisali treść roty ślubowania, a każdy uczeń otrzymał okazjonalny dyplom. Życzenia uczniom: „aby nauka była zawsze dla Was radością, a wspomnienie tej szkoły dodawało sił
w trudnych życiowych sytuacjach..” złożyła dyrektor szkoły.

Święto Szkoły to także święto nauczycieli, pracowników szkoły. Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za pracę, wyrozumiałość, cierpliwość w stosunku do uczniów oraz złożyła życzenia zdrowia, zadowolenia i satysfakcji zawodowej. Wszystkim beneficjentom tego święta życzenia składali także: przewodniczący RM oraz Starszy Cechu Kazimierz Rachowiecki i Dyrektor biura Cechu Katarzyna Wierzbicka.


 

XXI Rajd Turystyczny „Sobótka 2014”

Impreza zainaugurowała nowy rok szkolny 2014/2015. W przedsięwzięciu wzięli udział miłośnicy pieszych wędrówek, reprezentanci jednostek OHP Dolnego Śląska. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Magusiak, Izabela Trykoszko, Katarzyna Śliz, Anna Olszewska, Mateusz Jóźwiak, Marcin Nowak.

Głównymi celami inicjatywy było: propagowanie turystyki pieszej jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, kontynuacja tradycji rajdu, podnoszenie sprawności fizycznej, kreowanie zdrowego trybu życia oraz aktywny udział w akcji ekologicznej. Z przełęczy Tąpadła wędrując szlakiem na szczyt Ślęży młodzież zebrała śmieci. Po dotarciu na szczyt, strażnicy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego przekazali uczestnikom najważniejsze informacje dot. Parku Krajobrazowego Sobótki oraz historii Masywu Ślęży, niezbędnych do rozwiązania testu wiedzy w konkursie ekologiczno-krajoznawczym. Po zejściu ze Ślęży na Stadionie Miejskim
w Sobótce, młodzież rywalizowała w zawodach i konkurencjach sportowych. Każdy indywidualnie mógł powalczyć w strzelaniu z broni pneumatycznej oraz drużynowo w konkursie wiedzy ekologiczno-krajoznawczej i przeciąganiu liny. Po wręczeniu nagród i podsumowaniu działań, młodzież uśmiechnięta i zadowolona pożegnała się z gościnną Sobótką, aby za rok znów ją odwiedzić.

Cała impreza współfinansowana była przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
 


Inauguracja nowego roku szkolnego 2014/15

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na uroczystości inaugurującej rok 2014/15 przybyłych gości oraz uczniów powitała dyrektor szkoły Maria Tomsia. W swoim przemówieniu wskazała jak osiągać zaplanowane cele związane ze szkołą: nie wstydź się uczyć, bądź obecny na zajęciach, ucz się życia w społeczeństwie demokratycznym, a w życiu kieruj się zasadą „czyń dobro”.

Wszystkim: nauczycielom, rodzicom, uczniom, pracownikom szkoły życzyła dobrego roku i sukcesów edukacyjnych.
   
 

Copyright © 2009 Kurs Wszelkie prawa zastrzeżone.