Menu Aktualności 2012

O nas
Aktualności
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Historia
Nauka Zawodu
Cennik
Współpraca
Kontakt

II JARMARK BOŻONARODZENIOWY W BIELAWIE


16 grudnia br. po raz drugi w historii miasta Bielawa przy współpracy Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, Środowiskowego Domu Samopomocy, Misji Nowa Nadzieja oraz Urzędu Miasta Bielawa zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym wprowadzającym w świąteczny nastrój dniu, na mieszkańców Bielawy i okolic czekały występy artystów, mikołajkowe niespodzianki oraz świąteczne stoiska. Odwiedzającym świąteczne stoiska podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, towarzyszyły występy na scenie lokalnych artystów. Bielawianie mogli również obejrzeć widowisko jasełkowe przygotowane przez Zespół Szkół CRR oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Uroczystość odwiedziło w sumie kilka tysięcy mieszkańców, których do przyjścia na plac Wolności zachęciły kiermasze, warsztaty rękodzielnictwa oraz wspólne kolędowanie. Najmłodszym uczestnikom Jarmarku największą przyjemność sprawiła „Gwiazdkowa niespodzianka”, podczas której wolontariusze bielawskiej Misji Nowa Nadzieja rozdawali mikołajkowe paczki. Na stoisku bożonarodzeniowym Cechu Rzemiosł Różnych i Zespołu Szkół CRR w Bielawie rozkoszować się można było smakiem pysznego chleba ze smalcem. Sponsorami i jednocześnie darczyńcami na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Bielawie byli: Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielawie, Gmina Bielawa, „Zakład Przetwórstwa Mięsnego” Jerzego Gawryckiego, „Piekarstwo i Cukiernictwo” Adama Bober z Bielawy, „Piekarnia – Cukiernia” Marii Sobczak
z Bielawy, „Piekarstwo” Tadeusza Palucha z Bielawy, „Piekarstwo – Cukiernictwo” Mirosława Kwiatkowskiego z Bielawy, „Piekarnictwo” Stefana Nawrot z Bielawy, „Cukiernictwo” Teresy Jankowskiej
z Pieszyc, „Piekarnia. Sklep Ogólnospożywczy” Jacka Mikołajczaka z Bielawy, „Piekarstwo, cukiernictwo” Państwa Pawłowskich z Pieszyc, „Usługi Ogólnobudowlane” Andrzeja Jaworskiego z Bielawy, „Zakład Budowlano – Elektryczny” Kazimierza Rachowieckiego z Bielawy, Leśniczówka „Kamień” Państwa Dąbrowskich z Bielawy, Państwo Andrzejewscy z Bielawy oraz Misja Nowa Nadzieja. Wszystkim sponsorom, darczyńcom i osobom zaangażowanym w organizację II Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bielawie serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, otwartość i życzliwość.

WRĘCZONO ODZNACZENIA RZEMIEŚLNICZE


5. grudnia podczas otwarcia nowego kompleksu boisk sportowych „ORLIK 2012” przy Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, w obecności m.in. p. Juliana Golaka z Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, p. Mirosława Boguckiego – Radnego powiatu dzierżoniowskiego, Burmistrza Miasta Bielawy p. Ryszarda Dźwiniela i jego zastępcy p. Andrzeja Hordyja oraz Przewodniczącego Rady Miasta Bielawa p. Leszka Stróżyka, a także władz rzemiosła ze Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy i Ząbkowic Śląskich, wręczono odznaczenia rzemieślnicze. Odznaczenia wręczono nie tylko zasłużonym Członkom Cechu, ale również osobom, które od wielu lat współpracują z Cechem i wspierają wszelkie inicjatywy podejmowane przez bielawski Cech.

SUDECKĄ ODZNAKĘ RZEMIOSŁA za aktywne uczestnictwo w życiu i działalności Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie oraz Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych otrzymali: Zbigniew Dygas, Mieczysław Wypych – bielawscy rzemieślnicy, Józef Brylski – wieloletni przyjaciel naszego Cechu, Maria Tomsia – Dyrektor Zespołu Szkół CRR w Bielawie, Katarzyna Wierzbicka – Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, Elżbieta Bodziony – wieloletni pracownik Zespołu Szkół CRR, Paulina Pawlak – pracownik CRRiMP w Bielawie.


HONOROWĄ ODZNAKĘ RZEMIOSŁA za czynne uczestnictwo w życiu społecznym bielawskiego Cechu oraz bardzo dobrą współpracę otrzymali: Jan Kanteluk – bielawski rzemieślnik, Marzena Gawlik – pracownik CRRiMP w Bielawie oraz wieloletni przyjaciele bielawskiego Cechu – Ewa Glura – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy oraz Julian Golak z Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


SREBRNY MEDAL IMIENIA JANA KILIŃSKIEGO wręczono bielawskim rzemieślnikom w osobach: Lucyny Pilarczyk, Bogdana Błaszczyka, Andrzeja Jaworskiego, Ryszarda Rzońcy, Waldemara Sadolewskiego oraz Janusza Sulżyńskiego.


Aktu dekoracji zasłużonych osób dokonali Kazimierz Rachowiecki – Prezes izby Rzemieślniczej w Świdnicy i jednocześnie Starszy bielawskiego Cechu wraz z Jerzym Jankowskim – Członkiem Rady świdnickiej Izby i jednocześnie Pierwszym Podstarszym dzierżoniowskiego Cechu.


OTWARCIE BOISK ORLIK 2012 PRZY SZKOLE RZEMIEŚLNICZEJ W BIELAWIE


Otwarcie nowego kompleksu boisk sportowych „ORLIK 2012” przy Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych
w Bielawie odbyło się w środę 5 grudnia. Nowoczesny obiekt zastąpił olbrzymi, nieużytkowany i zaniedbany teren, na którym w dawnych czasach było boisko.
Całość składa się z dwóch boisk. Pierwsze służy do rozgrywania meczów piłki nożnej. Drugie przystosowane jest do gry w siatkówkę i koszykówkę. Całość została ogrodzona i oświetlona, więc grać można nawet wieczorem. Dopełnieniem kompleksu boisk jest ceglasty budyneczek, w którym znajdują się szatnie wraz
z nowoczesnym zapleczem sanitarnym.


Orlik przy Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie to czwarty taki obiekt w Bielawie. Pozostałe trzy funkcjonują przy Szkole Podstawowej nr 7, Gimnazjum nr 2 i Zespole Szkół.
Inwestycję o wartości 1 mln zł współfinansowały: Ministerstwo Sportu i Turystyki (470 tys. zł), Urząd Marszałkowski (260 tys. zł), Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości (135 tys. zł) i miasto Bielawa (135 tys. zł).
Z ORLIKA korzystać będzie nie tylko młodzież Zespołu Szkół CRR w Bielawie, ale przede wszystkich wszyscy mieszkańcy Górnej Bielawy. Ze względu na fakt, że w tej okolicy jest to jedyny tego rodzaju obiekt, chętnych na pewno nie zabraknie.
Relację z otwarcia można zobaczyć na stronie Telewizji Sudeckiej (więcej...)


Członek bielawskiego Cechu na Międzynarodowych Targach Rzemieślniczych w Dreźnie


W dniach 26 – 28 października br. w Dreźnie odbyły się Międzynarodowe Targi Rzemieślnicze „Meisterhaft”, organizowane w ramach imprezy „Dresdner Herbst”. Ta corocznie odbywająca się wystawa, cieszy się dużą popularnością i jest, zwłaszcza dla małych i średnich firm, szansą na promocję własnego przedsiębiorstwa.
W tym roku na zaproszenie Drezdeńskiej Izby Rzemieślniczej, z ramienia Izby Rzemieślniczej w Świdnicy, w hali skupiającej rzemieślników, zobaczyć mogliśmy Członka bielawskiego Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości -  Panią Danutę Kopytko z Rudnicy, właścicielkę Firmy „KOPYTKO”, zajmującą się rękodziełem artystycznym.


Odwiedzający stoisko p. Danuty Kopytko, mogli podziwiać przepięknie ręcznie malowane różnorodne bombki oraz pisanki. Jej stoisko sąsiadowało z ekspozycjami jednej firmy ze Świdnicy, dwóch firm gostyńskich, a także rzemieślników z Czech i Francji. Na targach w Dreźnie, łącznie swą ofertę przedstawiło 330 wystawców. Od piątku do niedzieli, drezdeńską wystawę odwiedziło około 14 tysięcy osób – oprócz Niemców, były także grupy zwiedzających z Czech i Polski. Ręcznie malowane bombki przez Firmę „KOPYTKO”, z osobistą dedykacją na życzenie będzie można podziwiać również w Bielawie 16 grudnia br. podczas II Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez Gminę Bielawa, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielawie. Wszystkich serdecznie zapraszamy na Jarmark do bielawskiego rynku na rodzinne kolędowanie.

AKADEMIA MISTRZA SZKOLĄCEGO
24 października 2012


W siedzibie Związku Rzemiosł Polskiego w Warszawie – w Pałacu Chodkiewiczów, w ostatnich dnia października br. z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta Akademia Mistrza Szkolącego. Celem Akademii było wyróżnienie roli mistrzów szkolących, którzy poza prowadzeniem własnych działalności gospodarczych, znajdują czas i ochotę na nauczenie młodych adeptów rzemiosła danego zawodu.
Uroczysty charakter spotkania podkreślał rolę rzemiosła, jaką ono pełni w procesie edukacji zawodowej. Podkreślano przede wszystkim, że dobre przygotowanie zawodowe młodzieży, to doskonały przykład propagowania edukacji zawodowej, która jest niezwykle ważna zarówno w życiu społecznym, jak
i gospodarczym naszego kraju. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik stwierdził, że „Mistrzowie nie tylko uczą zawodu, ale kształtują również charakter młodego człowieka i są jego wychowawcami. Ciąży na nich odpowiedzialność za edukację młodzieży, ale również za przyszłość gospodarczą naszego kraju”.
Głównym punktem uroczystej Akademii z okazji Dnia Mistrza Szkolącego Uczniów było wręczenie szkolącym rzemieślnikom Medali Komisji Edukacji Narodowej. Wśród 27 mistrzów wytypowanych do odznaczenia był Kazimierz RachowieckiStarszy Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie.


Akademia zakończyła się koncertem Królewskiej Orkiestry Symfonicznej Przy Pałacu w Wilanowie oraz degustacją wyrobów rzemieślników cukierników. W uroczystości udział wzięli m.in. Tadeusz Sławecki sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Zbigniew Włodkowski zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Mirosław Marczewski dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Iwona Hickiewicz Główny Inspektor Pracy.
Dzień Mistrza Szkolącego, podobnie jak bielawskie Święto Czeladnicze, może dać początek nowej tradycji pokazywania ludzi, którym nie wystarcza prowadzenie firmy, którzy chcą swoje doświadczenie i wiedzę przekazywać młodym pokoleniom.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 14 października 2012 roku


„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”
                                                                            J. Menander

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom
Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie
życzymy pozytywnych efektów działań, satysfakcji płynącej z codziennej pracy,
by każda minuta spędzona w Naszej szkole dostarczała Państwu radości i zadowolenia
oraz dawała wiarę w możliwość przenoszenia nawet najwyższych gór.

Zarząd CRRiMP w Bielawie oraz pracownicy Cechu

 

MIANOWANIA NA CZELADNIKA


W Zespole Szkół Zawodowych CRRiMP w Bielawie 12 października 2012 r. odbyła się uroczystość, w czasie której dokonano mianowania absolwentów szkół zawodowych na czeladników.

W obecności Vice Prezesa Izby Rzemieślniczej ze Świdnicy, Zarządu bielawskiego Cechu, przedstawicieli władz Miasta oraz Prezesa Jedności Rzemieślniczo-Kupieckiej, Prezes Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy i jednocześnie Starszy Cechu w Bielawie - Kazimierz Rachowiecki Szablą im. Jana Kilińskiego (najwyższym odznaczeniem w rzemiośle) mianował 26 absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej na czeladników w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fryzjer, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, lakiernik samochodowy, cukiernik, piekarz, elektromechanik i stolarz.

W gronie mianowanych znalazła się osoba wybitnie zasłużona, która egzamin czeladniczy zdała na ocenę celującą. Jest to absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie – Marcin Rybarczyk uczeń p. Ryszarda Jagiełły z Sudeckiej Komunikacji Autobusowej S.A. w Dzierżoniowie.

W gronie wyróżnionych znaleźli się także ci, którzy egzamin czeladniczy zdali na ocenę bardzo dobrą.
Na szczególne gratulacje zasługuje uczeń Pana Dariusza Sidorczyk – Damian Antosik – młody czeladnik
w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych.

 


Gratulacje należą się także czeladnikom mechanikom pojazdów samochodowych, którzy naukę zawodu odbywali u Pana Jakuba Błaszczyka, są to: Kamil Gil, Patryk Lipiński, Bartłomiej Świżek i Sebastian Brewczyński oraz Roman Popielnicki, uczący się u Pana Rafała Szozdy, a także Damian Bób – uczeń Pana Krzysztofa Adamka i Kamil Chodor – uczeń p. Tomasza Orasińskiego.  Wyróżnieni w dowód uznania otrzymali ozdobne dyplomy ufundowane przez Cech, które wręczyli dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka.

Wszystkim młodym czeladnikom składamy najserdeczniejsze gratulacje z uzyskania tytułów zawodowych.

ODZNACZENI PRZEZ PREZYDENTA RP


8 października 2012 r., podczas pobytu Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego na Dolnym Śląsku, przedstawiciele Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy mieli okazję uczestniczyć w bezpośrednim spotkaniu z głową naszego Państwa. Podczas oficjalnej uroczystości w Ząbkowicach Śląskich, Pan Prezydent Bronisław Komorowski wręczył zasłużonym rzemieślnikom odznaczenia państwowe. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Pan Jerzy Jankowski (Pierwszy Podstarszy CRRiMP w Dzierżoniowie) oraz Pan Kazimierz Rachowiecki (w jednej osobie Członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, Prezes Izby Rzemieślniczej w Świdnicy i Starszy bielawskiego Cechu).


Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali Pan Jerzy Jabłoński (Starszy CRRiMP w Ząbkowicach Śląskich) oraz Pan Jerzy Kirklo (Vice Prezes Izby Rzemieślniczej w Świdnicy oraz Członek Zarządu CRRiMP w Świdnicy).

W uroczystości udział wzięli  także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Rafał Jurkowlaniec, Wojewoda Dolnośląski Pan Aleksander Skorupa, parlamentarzyści i senatorowie Dolnego Śląska oraz lokalne władze samorządowe.

Reprezentanci Izby Rzemieślniczej w Świdnicy wystąpili w tradycyjnych strojach rzemieślniczych, promując tym samym kulturę i tożsamość rzemieślniczą. Za niezwykle istotny uważamy fakt, że podczas tak ważnego wydarzenia z udziałem najważniejszych osobistości państwowych i lokalnych, w sposób znaczący mogliśmy zaznaczyć naszą obecność i podkreślić wkład rzemiosła w dorobek regionu, co znalazło wyraz w uhonorowaniu rzemieślników najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

W obecności Vice Prezesa Izby Rzemieślniczej ze Świdnicy, Zarządu bielawskiego Cechu, przedstawicieli władz Miasta oraz Prezesa Jedności Rzemieślniczo-Kupieckiej, Prezes Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy i jednocześnie Starszy Cechu w Bielawie - Kazimierz Rachowiecki Szablą im. Jana Kilińskiego (najwyższym odznaczeniem w rzemiośle) mianował 26 absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej na czeladników w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fryzjer, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, lakiernik samochodowy, cukiernik, piekarz, elektromechanik i stolarz.

 

MSZA W INTENCJI RZEMIEŚLNIKÓW, KUPCÓW I UCZNIÓW RZEMIOSŁA


7 października 2012 roku odbyła się IV Uroczysta Msza w intencji rzemieślników, kupców i uczniów rzemiosła. Tegoroczna msza, została zorganizowana przez Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy. W tym roku w Kościele Świętego Józefa Oblubieńca w Świdnicy, środowisko rzemieślnicze i kupieckie wspólnie dziękowało za otrzymane łaski i prosiło o dalsze błogosławieństwo oraz opiekę. We mszy oprócz przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, udział wzięli rzemieślnicy, kupcy oraz uczniowie Zasadniczych Szkół Zawodowych ze Świdnicy, Bielawy, Dzierżoniowa oraz Ząbkowic Śląskich.BIELAWSKI CECH PODCZAS XXIII POLSKO-CZESKICH DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 7 września 2012r
.


Polsko-czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 1990 roku
z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowej Rudzie. Pomysł pozytywnie został odebrany po obu stronach granicy. Akcja szybko została podjęta przez różne organizacje w Polsce i w Czechach, w tym również
w Bielawie. Współorganizacją XXIII Dni Kultury Chrześcijańskiej oprócz Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki
w Bielawie, Towarzystwa Przyjaciół Bielawy oraz bielawskich Parafii, zajął się także Cech Rzemiosł Różnych
i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie. Cała uroczystość zorganizowana została pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Leszka Stróżyka i Burmistrza Miasta p. Ryszarda Dźwiniela. Inauguracja XXIII Dni Polsko-Czeskich miała miejsce 7 września br. podczas Mszy świętej w Kaplicy p/w Miłosierdzia Bożego w Bielawie. Po Mszy, mieszkańcy Bielawy zaproszeni zostali do Domu Ludowego przy ul. Wodnej na projekcję filmu „Być dobrym jak chleb” oraz na przygotowane przez bielawski Cech Rzemiosł Różnych Misterium Chleba. Podczas Misterium Chleba, zgłoszone przez okolicznych rzemieślników do konkursu chlebki można było nie tylko podziwiać, ale także skosztować. W wystawie chleba udział wzięło sześć piekarni
z Bielawy.


Czteroosobowa komisja oceniająca czternaście chlebków konkursowych stwierdziła, że wszystkie wypieki są niezwykle piękne i oryginalne, dlatego przed nimi trudny wybór. Większością głosów I miejsce, a tym samym puchar Starszego Cechu w Bielawie Kazimierza Rachowieckiego zajęła Pani Maria Sobczak (Piekarnia, Cukiernia przy ul. Wolności 48),

II miejsce Pan Tadeusz Paluch (Piekarnia przy ul. Polnej 17),

III miejsce Pan Jacek Mikołajczak (Piekarnia. Sklep Ogólnospożywczy przy ul. Osiedlowej 1).

Pozostałym uczestniczącym w konkursie piekarniom, tj. p. Adama Bober (Piekarnia i cukiernia przy ul. Wolności 83), p. Mirosława Kwiatkowskiego (Piekarnia i cukiernia przy ul. Piastowskiej 55/1) oraz p. Stefana Nawrot (Piekarnia przy ul. Wolności 25) przyznano puchar Przewodniczącego Rady oraz Burmistrza Miasta za udział w Misterium Chleba.


Oprócz wyróżnień za udział w konkursie, Władze Miasta Bielawy doceniając wkład pracy w przygotowania Misterium Chleba, wręczyły Pani Prezes Stowarzyszenia Europejskie Gospodynie Europejscy Gospodarze - Irenie Banaś oraz Dyrektorce Cechu Rzemiosł Różnych - Katarzynie Wierzbickiej puchary za przygotowanie całej uroczystości w Domu Ludowym. Wszystkim rzemieślnikom biorącym udział w wystawie chleba podczas XXIII Dni Kultury Chrześcijańskiej serdecznie gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych sukcesów w prowadzonej działalności.

 

ROK SZKOLNY 2011/2012


Rok szkolny 2012/2013 Zespół Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie rozpoczął z 52 uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP (3 klasy) oraz 15 słuchaczami Dwuletniego Liceum Ogólnokształcącego Uzupełniającego dla Dorosłych CRRiMP (tylko II rok).

 

ODZNACZENIA RZEMIEŚLNICZE PRZYZNANE


29 sierpnia br. za zgodą Przewodniczącego Rady Miasta Bielawy p. Leszka Stróżyka, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie dokonali aktu dekoracji Rady Miejskiej Bielawy oraz Burmistrza Miasta – p. Ryszarda Dźwiniela Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”. Przed uhonorowaniem, Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka przedstawiła wszystkim obecnym na Sesji Rady Miasta krótki rys historyczny.

 

Poinformowała zebranych, o tym że patron odznaczenia - Jan Kiliński z zawodu był rzemieślnikiem - mistrzem szewskim. W 1791 roku wybrany został radnym miejskim Starej Warszawy oraz jako jedyny przedstawiciel średniego mieszczaństwa powołany został przez króla do Zastępczej Rady Tymczasowej. Po wielu latach, za liczne swe zasługi, zwłaszcza podczas powstania Kościuszkowskiego, Jan Kiliński został nie tylko patronem wielu szkół i drużyn harcerskich w Polsce, ale również doceniło go środowisko rzemieślnicze, nadając jego imię i nazwisko najwyższym odznaczeniom przyznawanym przez Związek Rzemiosł Polskiego osobom zasłużonym. Jan Kiliński doceniony został także przez Bielawę. Na szczególne uznanie zasługuje podjęta przez samorząd bielawski Uchwała nadająca nazwę ulica Jana Kilińskiego drodze gminnej przebiegającej prostopadle do ul. Piławskiej w Bielawie.

Złote Medale im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, nadane zostały przez Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie na wniosek bielawskiego Cechu. To zaszczytne odznaczenie, przyznane zostało przedstawicielom życia polityczno-społecznego i gospodarczego za szczególnie znaczące dokonania na rzecz rozwoju rzemiosła polskiego, a także jest wyrazem uznania dla roli, jaką Gmina Bielawa odgrywa dla bielawskiego środowiska rzemieślniczego.

 

Aktu dekoracji Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego dokonał Członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego i jednocześnie Starszy Cechu p. Kazimierz Rachowiecki, a towarzyszące insygnia w postaci medalu i dyplomu wręczyli Członek Zarządu CRRiMP w Bielawie p. Barbara Buczek oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej CRRiMP p. Wiesław Bełz. W imieniu Rady Miasta Bielawy odznaczenie odebrał Przewodniczący Rady p. Leszek Stróżyk, a w imieniu Burmistrza Miasta Bielawy p. Ryszarda Dźwiniela, z-ca Burmistrza p. Andrzej Hordyj.

Tym zaszczytnym odznaczeniem Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie złożył podziękowania za zaufanie i ciepłą atmosferę wzajemnych kontaktów, w których dobro bielawskich rzemieślników i uczniów Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, było zawsze wartością nadrzędną. Przedstawiciele Cechu wyrażają nadzieję, że w przyszłości współpraca, będzie równie udana i owocna, jak dotychczas.

 


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ZASADNICZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ CRRiMP W BIELAWIE


29 czerwca 2012 roku w siedzibie Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klasy I i II Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP w Bielawie. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, Środowiskowego Hufca Pracy z Dzierżoniowa, Prezes Jedności Rzemieślniczo-Kupieckiej z Bielawy, wychowawcy, nauczyciele i przede wszystkim nasi uczniowie – przyszli rzemieślnicy.


Tegoroczne zakończenie roku przygotowane zostało pod hasłem: „Wakacji już czas…”. Jednak zanim uczniowie i nauczyciele przystąpili do świętowania z okazji wakacji, dyrektor szkoły Pani Maria Tomsia podsumowała rok szkolny 2011/2012. Przypomniała, w jakich inicjatywach i przedsięwzięciach szkolnych, społecznych i lokalnych uczniowie brali udział, jakie konkursy i uroczystości były organizowane przez szkołę oraz w jakich konkursach organizowanych przez inne podmioty, nasi uczniowie zdobywali nagrody i wyróżnienia. W kończącym się roku szkolnym ZSZ CRRiMP w Bielawie ściśle współpracowała ze Środowiskowym Hufcem Pracy z Dzierżoniowa. Za bardzo owocną współpracę ze szkołą i organem prowadzącym, Komendant ŚHP Małgorzata Bieżanowska, złożyła podziękowania dla dyrektora ZSZ CRR Marii Tomsi, Starszego Cechu Kazimierza Rachowieckiego oraz Dyrektora Biura Cechu Katarzyny Wierzbickiej.


Po krótkim, ale jakże bogatym podsumowaniu wszystkich działań szkolnych z kończącego się roku szkolnego, zgodnie z tradycją placówki rzemieślniczej, przystąpiono do wręczenia nagród i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie. Na szczególne wyróżnienie, zasłużyła uczennica klasy I Anna Mucha, która z rąk dyrektora szkoły Marii Tomsi odebrała świadectwo z czerwonym paskiem, a z rąk Dyrektora Biura Cechu Katarzyny Wierzbickiej - nagrodę Cechu „Prymus szkolny 2011/2012”.

Za szczególne podejmowanie działań na rzecz szkoły, hufca oraz społeczności lokalnej, a także za włączanie się w działania wolontariatu, udział w konkursach, a także różnych przedsięwzięciach i akcjach, przedstawiciele Środowiskowego Hufca Pracy z Dzierżoniowa w osobach Małgorzaty Bieżanowskiej i Doroty Sikorskiej wręczyły zasłużonym uczniom statuetki „Specjalne wyróżnienie”. Statuetki otrzymali: Katarzyna Bałon, Marta Dajer, Adrian Kumorek, Paweł Kuniawski, Emilia Madej, Anna Mucha, Mariusz Nowak, Elżbieta Popielnicka i Wioletta Turkiewicz.

Wśród społeczności uczniowskiej wręczone zostały także podziękowania za podejmowane działania na rzecz szkoły, hufca i społeczności lokalnej. Podziękowania otrzymali: Krzysztof Jagieła, Dawid Jędrasik, Izabela Kłodowska, Piotr Kowala, Mateusz Milka, Justyna Sochacka, Karolina Stawinoga, Bartłomiej Woźniak, Patrycja Zabawa, Jakub Szota, Natalia Buława, Karolina Kosiór, Kamil Piątek, Maja Urbańska oraz Patryk Wojda. W tym jakże uroczystym dniu, nagród nie było końca.

Piotr Kowala oraz Elżbieta Popielnicka (uczniowie klasy I) z rąk nauczycielki języka polskiego Jadwigi Łakomskiej odebrali nagrody za zdobycie w konkursie językowym organizowanym przez szkołę tytułu Mistrza i Vice Mistrza wiedzy o języku polskim. Uczniowie Zasadniczej Szkoły zawodowej CRR w Bielawie, nie tylko odnoszą sukcesy w konkursach, ale także reprezentują wysoki poziom wiedzy ogólnej i kultury osobistej, stąd decyzją wychowawców klas, zostały przyznane dla Anny Muchy, Marty Dajer, Emilii Madej, Elżbiety Popielnickiej, Karoliny Stawinogi, Katarzyny Bałon, Pawła Kuniawskiego i Mai Urbańskiej, nagrody za naukę w szkole i zachowanie.


Szkoła zawodowa, jest ściśle powiązana z praktyczną nauką zawodu, dlatego też i w tej dziedzinie nie mogło zabraknąć szczególnych osiągnięć naszych uczniów. Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka wręczyła Marcie Dajer i Annie Mucha Listy Pochwalne za wzorową postawę pracowniczą oraz ocenę celującą z praktycznej nauki zawodu, a pracodawcy w osobach Kazimierza Rachowieckiego i Barbary Buczek wręczyli wyróżnienia Katarzynie Bałon, Elżbiecie Popielnickiej oraz Mateuszowi Włoch, za wzorową frekwencję w zakładach rzemieślniczych.

 


Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów, pod kierownictwem Jadwigi Łakomskiej, po czym nastał „Wakacji już czas…”. Wszystkim uczniom, życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. .

 

XXXI PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA POLSKIEGO NA JASNĄ GÓRĘ


24 czerwca 2012 roku odbyła się Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka została zorganizowana przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. W tym roku, po raz XXXI w ostatnią niedzielę czerwca środowisko rzemieślnicze zgromadziło się u wrót Jasnej Góry, by wspólnie podziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze błogosławieństwo oraz opiekę. Tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się pod hasłem "MARYJA NAS POŁĄCZY". W niedzielne, pogodne przedpołudnie rzesze rzemieślników, pracowników rzemiosła, przedstawicieli organizacji cechowych i izb rzemieślniczych, uczniowie oraz całe rodziny rzemieślnicze zgromadziły się przed obrazem Czarnej Madonny - Królowej Polski, by uczcić jej oblicze, złożyć swoje podziękowania, a także prosić o dalsze wsparcie. Jasna Góra to niezwykle miejsce, gdzie zjeżdżają wszyscy Polacy do Swojej Opiekunki, jaką jest Maryja. W tym wyjątkowym miejscu nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości z Bielawy, Dzierżoniowa oraz
z Ząbkowic Śląskich na czele z młodzieżą Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP w Bielawie
.

Obchody pielgrzymki rozpoczął, przy wtórze Orkiestry Górniczej KHW S.A. KWK "Mysłowice-Wesoła", procesyjny przemarsz Starszyzny Cechowej, Pocztów Sztandarowych oraz Barci Rzemieślniczej z Placu Katedralnego Alejami Najświętszej Maryi Panny na Plac Pielgrzyma pod Jasną Górą. Po uroczystym przemarszu wręczono wyróżnienia najlepszym mistrzom i uczniom rzemieślniczym, a następnie rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Katowickiej Józefa Kupnego. Podczas Mszy Świętej Prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach Jan Klimek odczytał „Akt Zawierzenia”, zgodnie z którym Rzemiosło Polskie oddało się w opiekę Matki Boskiej. Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, który podziękował przybyłym pielgrzymom za tak liczny i ofiarny udział w pielgrzymce. Pielgrzymkę uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "ŚLĄSK", który śpiewał w trakcie Mszy Świętej oraz dał krótki koncert na zakończenie uroczystości.

 
POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ CRRiMP W Bielawie


15 czerwca 2012 roku żegnała swoich absolwentów pod hasłem: „To już jest koniec…”. Na uroczystości obecni byli z-ca Burmistrza Miasta Bielawa Andrzej Hordyj, Prezes Jedności Rzemieślniczo-Kupieckiej z Bielawy Mirosław Przychodniak, przedstawiciele Zarządu Cechu Barbara Buczek i Kazimierz Rachowiecki, Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka oraz wychowawcy, nauczyciele oraz uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRR w Bielawie.Tradycją szkoły jest ślubowanie uczniów na sztandar szkoły oraz wręczanie nagród i wyróżnień. Wśród nagrodzonych byli: Beata Lipska, Krzysztof Taraszkiewicz, Marcin Rybarczyk, Judyta Malczewska, Justyna Palus, Joanna Alberska, Angelika Kowalczyk, Patrycja Śleziak, Natalia Masyk, Kamil Galij i Marek Gołębiewski. Podsumowania pracy szkoły dokonała dyrektor szkoły Maria Tomsia.

 Następnie zgromadzeni obejrzeli multimedialną prezentację ze szkolnego życia absolwentów w rytmie „Ale to już było” oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów. Na zakończenie uroczystości, absolwenci usłyszeli pod swoim adresem życzenia zdanych egzaminów zawodowych i czeladniczych, dobrego odpoczynku w czasie urlopu, dobrej pracy oraz udanego startu w wymarzone, tak długo oczekiwane dorosłe życie.


IV MIĘDZYCECHOWY KONKURS FRYZJERSTWA DLA JUNIORÓW

03.CZERWIEC.2012


3 czerwca br. podczas obchodów Dni Bielawy w siedzibie Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie odbył się IV Międzycechowy Konkurs Fryzjerstwa dla Juniorów. Konkurs od czterech lat organizowany jest przez Izbę Rzemieślniczą i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy przy współorganizacji Cechów Rzemiosł Różnych z Bielawy, Dzierżoniowa, Świdnicy i Ząbkowic Śląskich. W tym roku, w celu promocji kształcenia zawodowego oraz promocji fryzjerstwa i stylizacji fryzur organizacją wraz z Izbą Rzemieślniczą zajął się bielawski Cech.
W tegorocznym konkursie udział wzięło szesnaście uczennic z klas od I do III Zasadniczych Szkół Zawodowych z Bielawy (4 uczennice), Dzierżoniowa (2 uczennice), Świdnicy (3 uczennice), Żarowa (1 uczennica) oraz Ząbkowic Śląskich (6 uczennic), wytypowanych przez swoich mistrzów szkolących, za pośrednictwem macierzystych Cechów. Konkurs został ogłoszony w dwóch konkurencjach: dla uczniów klasy I i II „fryzura wieczorowa”, a dla uczniów klasy III „fryzura fantazyjna – wieczorowa”. Każda z uczestniczek na wykonanie swojej fryzury na żywej modelce miała 60 minut. W związku z faktem, że do drugiej konkurencji liczba uczestników była zbyt mała, organizatorzy wraz z komisją oceniającą zadecydowali, że w ramach konkursu odbędzie się tylko jedna konkurencja „fryzura wieczorowa” dla wszystkich klas. Komisja oceniająca składała się z wykwalifikowanych fryzjerów, prowadzących na co dzień swoje własne salony fryzjerskie. Członkami komisji zostali: Katarzyna Królicka i Arkadiusz Katyński z Cechu w Świdnicy, Barbara Buczek z Cechu w Bielawie, Anna Łaszczewska z Cechu w Ząbkowicach Śląskich, Anna Opiela i Małgorzata Jóźwiak z Cechu w Dzierżoniowie oraz Ewa Kordecka z Izby w Świdnicy, jako przewodnicząca komisji.
Po burzliwych obradach, komisja oceniająca zdecydowała, że I Miejsce zajęła uczennica klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP w Bielawie MAJA URBAŃSKA, szkoląca się w zakładzie fryzjerskim Pani Barbary Buczek. II Miejsce zajęła uczennica klasy II Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie MAŁGORZATA RAKOWIECKA, szkoląca się u Pani Doroty Koperskiej. III Miejsce zajęła uczennica klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP w Ząbkowicach Śląskich EWELINA DUDZIEC, szkoląca się pod okiem Pani Anny Łaszczewskiej.
IV Miejsce zajęła uczennica klasy II Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy PATRYCJA RUDYK, szkoląca się w zakładzie fryzjerskim Pana Jarosława Cały. V Miejsce ex aequo zajęły uczennice klasy II KAROLINA WOJCIECHOWSKA
z Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy, szkoląca się u Pani Katarzyny Królickiej oraz ALEKSANDRA KOS z Zasadniczej Szkoły Zawodowej „Rzemieślnik” w Świdnicy, szkoląca się u Pana Arkadiusza Katyńskiego.
Pozostałe uczestniczki zostały wyróżnione przez komisję dyplomami za udział w konkursie oraz otrzymały drobne upominki. W tym roku, po raz pierwszy w konkursie wręczone zostało przez Prezesa Jedności Rzemieślniczo – Kupieckiej z Bielawy Pana Mirosława Przychodniaka specjalne wyróżnienie - puchar dla najładniejszej zdaniem Prezesa fryzury. Nie było tu zaskoczenia komisji oceniającej, ponieważ wyróżnienie przypadło zdobywczyni Miejsca I MAJI URBAŃSKIEJ z ZSZ CRRiMP w Bielawie. Jak sama nazwa konkursu mówi, był to Międzycechowy Konkurs Fryzjerstwa dla Juniorów, a więc o główną nagrodę walczyły także cztery podległe pod Izbę w Świdnicy Cechy. Uzyskana przez uczestniczki konkursu punktacja zadecydowała, który Cech zwyciężył. I tak I Miejsce (już po raz trzeci) zajął Cech Rzemiosł Różnych z Dzierżoniowa, II Miejsce Cech Rzemiosł Różnych ze Świdnicy, III Miejsce Cech Rzemiosł Różnych w Bielawie, a IV Cech Rzemiosł Różnych
z Ząbkowic Śląskich. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy zdolności, umiejętności i fantazji oraz życzymy samych sukcesów w branży fryzjerskiej.


 

WIZYTACJA KANONICZNA BISKUPA ŚWIDNICKIEGO IGNACEGO DECA
W BIELAWSKIM CECHU
21.MAJ.2012


Co pięć lat odbywa się w każdej parafii wizytacja kanoniczna. Jest to nie tylko czas sprawdzania, ale także czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności oraz czas pogłębiania kontaktów z duszpasterzami.
W 21 maja br. ksiądz Biskup Ignacy Dec, podczas wizytacji kanonicznej odwiedził także Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie. Po krótkim powitaniu przez Starszyznę Cechową, przed siedzibą Cechu przy ul. Polnej 2 w Bielawie, spotkał się z rzemieślnikami zrzeszonymi w Cechu oraz z gronem pedagogicznym Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie. 

Po wspólnej modlitwie, rozmawiano o szkole, młodzieży i problemach wychowawczych. W swoim wystąpieniu ks. Biskup mówił o roli wzajemnego szacunku i cierpliwości. Ignacy Dec, jako Pasterz diecezji świdnickiej przybył do nas, nie tylko po to, aby się z nami modlić, ale również po to, aby doświadczyć naszego zaangażowania
w życie religijne i naszego zatroskania o kościół i wszystkie dzieła naszej wspólnoty parafialnej. Wizyta jego Ekscelencji była niezwykłym wyróżnieniem dla bielawskiej społeczności rzemieślniczej.

CECHOWY SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI FRYZJERSKICH
17 MARCA 2012


W obowiązkowym sprawdzianie fryzjerskim udział wzięli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie oraz uczniowie innych szkół odbywających przygotowanie zawodowe w zakładach fryzjerskich zrzeszonych w CRRiMP w Bielawie. W ramach sprawdzianu zadaniem uczestników w zakresie fryzjerstwa damskiego było uczesanie fryzury dziennej, nakręcenie trwałej ondulacji, wyciskanie fal na mokro, nakręcenie pierścieni oraz strzyżenie. W ramach fryzjerstwa męskiego – strzyżenie i modelowanie fryzury klasycznej. W sprawdzianie udział wzięło 14 osób (w tym z klasy I - 5 osób,
z klasy II – 3 osoby i z klasy III – 6 osób). Komisja oceniająca w składzie wykwalifikowanych fryzjerek
w osobach Hanny Łaszczewskiej, Marii Gawlak i Zyty Łysoniak pod przewodnictwem Ewy Kordeckiej, spośród uczestników sprawdzianu, zadecydowała że I Miejsce spośród uczniów klas II Zasadniczej Szkoły Zawodowej zajął KAMIL PIĄTEK, szkolący się w zakładzie fryzjerskim Pani Jolanty Buczyńskiej). Spośród klas III, I Miejsce zajęła uczennica klasy III ZSZ CRRiMP w Bielawie JUDYTA URBANIAK, szkoląca się również pod okiem Pani Jolanty Buczyńskiej. Komisja oceniająca stwierdziła, że bardzo wysoki poziom umiejętności fryzjerskich posiadają uczniowie klas I, stąd też na szczególne wyróżnienie zasłużyła Kłodowska Izabela szkoląca się
w zakładzie fryzjerskim Tomasza Brzyskiego.

 

SPOTKANIE W CECHU RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I MAŁEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W BIELAWIE NA TEMAT ZMIAN W SZKOLNICTWIE ZAWODOWYM
20 MARCA 2012


W Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie odbyło się spotkanie dla grona pedagogicznego Zespołu Szkół CRR w Bielawie oraz mistrzów szkolących pracowników młodocianych, dotyczące zmian w szkolnictwie zawodowym obowiązujących od 1 września 2012 roku. Spotkanie poprowadzone zostało przez p. Aleksandrę Grobelną z Wrocławia – promotora w województwie dolnośląskim ds. zmian w szkolnictwie zawodowym. W spotkaniu udział wzięło 26 osób. Promotor przestawił zgromadzonym najistotniejsze zmiany dotyczące klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, podstawy programowej kształcenia zawodowego, organizacji kształcenia zawodowego, systemu egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Niezwykle ciekawym tematem spotkania, było ukazanie możliwości uzyskania dodatkowych kwalifikacji w zawodach w ramach obszaru kształcenia określonego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, co w najbliższych latach sprawi, że zdobycie danego, wybranego zawodu będzie możliwe również dla osób dorosłych, nie posiadających wykształcenia zawodowego.

SEMINARIUM ODPADOWE DLA BIELAWSKICH RZEMIEŚLNIKÓW
10 LUTY 2012


W odpowiedzi na stale zmieniające się przepisy dotyczące ochrony środowiska, a w konsekwencji szereg zawisłości w dostosowaniu działalności przedsiębiorstw do wymogów prawnych, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie we współpracy z firmą MLG Ochrona Środowiska Marzeny Litwin Gratkowskiej ze Złotoryi zorganizował 10 lutego br. seminarium nt.: „Obowiązki przedsiębiorców z zakresu ochrony środowiska w świetle aktualnych wymagań prawnych”. Spotkanie skierowane było do właścicieli i pracowników firm rzemieślniczych zrzeszonych w bielawskim Cechu oraz pracowników biura Cechu. Zainteresowanie problematyką środowiskową było spore – na spotkanie przybyło 26 osób, z branż: budowlanej, fryzjerskiej, pojazdowej, stolarskiej i odzieżowej. Na spotkaniu zostały przedstawione informacje nt. obowiązujących przepisów, kart ewidencji odpadów i sankcji karnych za niewłaściwe prowadzenie dokumentacji związanej
z gospodarką odpadową.

PODSUMOWANIE ROKU 2011 W BIELAWSKIEJ ORGANIZACJI RZEMIEŚLNICZEJ PODCZAS OBRAD WALNEGO ZGROMADZENIA CZŁONKÓW CRRiMP w Bielawie


Cech z roku na rok boryka się z większymi bądź mniejszymi problemami finansowymi. Obiekt szkolny będący wpisany do rejestru zabytków, co jest dla nas dodatkowym utrudnieniem, wymaga ciągłych prac remontowych, aby mogły odbywać się w nim zajęcia lekcyjne. Zgodnie z odgórnymi zaleceniami w 2011 roku wymieniliśmy pozostałą stolarkę okienną (tj. 15 okien) i drzwi wejściowe boczne w budynku szkoły. W okresie wakacyjnym wymieniono centralne ogrzewanie w całym budynku oraz zamontowano nową instalację ciepłej i zimnej wody wraz z instalacją na solary. Zgodnie z zaleceniami BHP, wykonana została instalacja elektryczna na II piętrze budynku szkoły oraz podwieszono przewody elektryczne w pomieszczeniach piwnicznych. W roku ubiegłym na szeroką skalę została przeprowadzona promocja prowadzonej przez nas placówki, oprócz tradycyjnych plakatów, ulotek i ogłoszeń w lokalnej prasie oraz spotów reklamowych w radiu, zamówione zostały przepiękne rol-up reklamowe oraz pokusiliśmy się także o stworzenie filmu promocyjnego o Zespole Szkół CRR w Bielawie. Poprzez takie posunięcia chcemy zachęcić młodzież do zapisywania się do Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP w Bielawie oraz do tego, aby wybierała zawody rzemieślnicze, które po woli zanikają na rynku. Chcemy, żeby tradycja rzemieślnicza była pielęgnowana w Bielawie oraz, żeby nie doszło do braku odpowiednich fachowców, z usług których korzystamy na co dzień. Jako współorganizatorzy i patronaci w 2011 roku, braliśmy czynny udział w organizacji I Parafialnego festynu przedwakacyjnego w Parafii Ducha Świętego w Bielawie oraz w XXII polsko-czeskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej (zorganizowaliśmy Misterium Chleba, podczas którego odbył się konkurs chleba). Wspólnie z Gminą Bielawa i Izbą Rzemieślniczą w Świdnicy zorganizowaliśmy w październiku, cieszącą się dużym powodzeniem polsko-niemiecką konferencję nt.: „Innowacyjne technologie. Odnawialne źródła energii”. W grudniu wspólnie ze Środowiskowym Hufcem Pracy z Dzierżoniowa współorganizowaliśmy konkurs dla uczniów szkół zawodowych „Bombka z motywem świątecznym”, a wraz z Domem Samopomocy z Bielawy i także Gminą Bielawa, byliśmy współorganizatorami I Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bielawie. Godne podkreślenia jest to, że bez ofiarności bielawskich i pieszyckich piekarzy oraz cukierników, a także bielawskiego zakładu mięsnego, wiele z tych uroczystości by się nie odbyło. A dzięki takim dobrym, bezinteresownym ludziom, we wszystkich uroczystościach braliśmy czynny udział, dbając o dobre imię rzemiosła.

Zgodnie z Uchwałą Walnego z 2009 roku bielawskie rzemiosło sprawując Patronat nad Domem Dziecka
w Pieszycach i tym samym wypełniając zobowiązanie, mówiące o tym, że co roku wyremontowane
i przystosowane do zamieszkania zostanie jedno mieszkanie dla wychowanka Domu Dziecka. W roku sprawozdawczym oddano do użytku dwa takie mieszkania. Cech swoją pomocą służył także bielawskiej Policji przy remontowaniu pomieszczeń sanitarnych komisariatu, z wykorzystaniem uczniów zdających egzaminy czeladnicze i naszych rzemieślników.

W 2011 roku kontynuowano tradycję uroczystego wręczania dyplomów mistrzowskich i czeladniczych oraz obowiązkowego sprawdzianu fryzjerskiego dla uczniów fryzjerstwa naszych mistrzów szkolących i uczniów ZSZ CRRiMP w Bielawie. Dla zainteresowanych rzemieślników zorganizowano szkolenie dot. udzielenia pierwszej pomocy w zakładach pracy oraz zorganizowano z ramienia Izby Rzemieślniczej w Świdnicy, Inspekcji Pracy
i Kuratorium Oświatowego Międzycechowy etap regionalny Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach BHP dla uczniów zawodu.

Wszystkie podejmowane przez bielawski Cech inicjatywy, służą nie tylko promocji Cechu i Szkoły, ale także zwróceniu uwagi mieszkańcom i Władzom Miasta, że Cech w Bielawie jest organizacją skupiającą w swoim gronie ludzi, którzy bezinteresownie są w stanie wiele dać od siebie. Wszystkie działania Zarządu Cechu i jego pracowników, podejmowane były po to, aby władze samorządowe i powiatowe zauważyły nasze problemy, bolączki oraz coraz trudniejszą kondycję rzemiosła, a z drugiej strony pokazujemy, że można na nas liczyć. 

   
 

Copyright © 2009 Kurs Wszelkie prawa zastrzeżone.